Mežotnes pilskalns, Vīna kalna pilskalns, “Spožās skudras taka”

Lielupes kreisajā krastā pretī Mežotnes pilij, Rundāles novadā atrodas seno vēstures notikumu liecinieks - Mežotnes pilskalns.

Mežotnes pilskalna pirmsākumi rodami ap 9.gadsimtu. Savā laikā pilskalns izveidojās par vienu no dižākajiem seno zemgaļu nocietinājumiem – tā augstums pārsniedza 16 metrus, platība – 3500 m2. Blakus pilskalnam pletās senpilsēta 13 hektāru teritorijā.

13.gadsimta hronikās Mežotnes pilskalns – castrum Mesiothe – minēts kā senās zemgaļu valsts Upmales politiskais, kultūras un tirdzniecības centrs.

1219.-1220.gadā pie Mežotnes pils notikušas sīvas krustnešu un zemgaļu cīņas, kas aprakstītas Indriķa hronikā. Arī 12.gs. arābu ģeogrāfa Idrisī pasaules kartē minētā Medsuna saistāma ar Mežotni.
Arheoloģiskos izrakumos, kas Mežotnes pilskalnā veikti no 1938.-1969.gadam, konstatēts 3-4 metru biezs kultūrslānis. Izrakumu gaitā atsegtas 10 kārtas, kas apliecina, ka 5 gadsimtu laikā pils izpostīta un atkal atjaunota desmit reizes… Gandrīz katra pilskalnā dzīvojošo zemgaļu paaudze pieredzējusi savas pils bojāeju un bijusi spiesta to atkal celt no jauna.

Šodien Mežotnes pilskalns vilina gan vēstures zinātājus, gan dabas mīļotājus. Šeit ir iespēja izbaudīt mierīgu pastaigu pa pilskalnu, Vīna kalna noslēpumaino gaisotni. Ģimenes ar bērniem novērtēs stāstu par spožo skudru Atpūtas laukumā. Savukārt 17.gadsimtā celtā Mežotnes baznīca drīzumā piedzīvos savu atdzimšanu.

Savukārt Vīna kalna pilskalns atrodas apmēram 500m uz dienvidiem no Mežotnes pilskalna, uz to ved taka gar Lielupes senlejas krastu. Šeit, iespējams, atradās seno zemgaļu kulta vieta, bet 13.gs. pilskalnā kādu laiku bija apmetušies krustneši. Kāda teika stāsta, ka šeit laiku pa laikam parādās Dievgalds ar maizi un vīnu.

Mežotnes pilskalna “Spožās skudras taka” ar dažādu aktivitāšu iespējām ierīkota 2017.gada rudenī. Šeit var uzzināt par pilskalnā mītošajiem unikālajiem iemītniekiem – spožo skudru, lapkoku praulgrauzi, zalkti, vidējo dzeni, stārķi un sikspārni.

Katru gadu, maijā, tiek svinēti Mežotnes pilskalna svētki. Svētkos kopā sanāksim >> 22.05.2021.

AKTUĀLAIS PAR MEŽOTNES PILSKALNU UN  MEŽOTNES PILSKALNA SVĒTKIEM >> facebook.com/MezotnesPilskalns

Kontaktinformācija:
Tālrunis: +371 28343312, +371 63962126
E-pasts: santa.svagere@rundale.lv

 

 

 

 

 

 

 

Atgriezties atpakaļ
Lapa atjaunota: 25.05.2020. 15:50
Eiropas Gada pašvaldība
Notikumu kalendārs

Lapā tiek izmantotas sīkdatnes, lai mēs varētu jums piedāvāt labāku saturu. Izmantojot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Labi Uzzināt vairāk