Zivju resursu pavairošana Lielupes augštecē

Valsts atbalsts zivsaimniecības attīstībai no Zivju fonda finanšu līdzekļiem.

Projekta nosaukums: Zivju resursu pavairošana Lielupes augštecē.

Projekta mērķis: Makšķernieku lomu uzlabošanai un barības ķēdes līdzsvara saglabāšanai, pavairot plēsīgo zivju – līdaku skaitu Lielupes augštecē.

Realizācija: no 2016.gada maija līdz 2016.gada novembrim

Finansējums: Kopējās projekta izmaksas veido 7616,00 eiro, seši tūkstoši eiro - Zivju fonda finansējums,  800,00 Eiro no Rundāles novada domes budžeta un 816,00 Eiro no Bauskas mednieku un makšķernieku biedrības budžeta.

 

Projekta uzdevumi: Latvijas zivaudzētavās iegādāties 25000 līdaku mazuļus svarā no 5 līdz 20 grami un izklaidus izlaist tos Lielupes augštecē Rundāles novada teritorijā. Rundāles novada dome līdzfinansē un organizē zivju mazuļu piegādes iepirkumu. Bauskas mednieku makšķernieku biedrība līdzfinansē un organizē zivju mazuļu izlaišanu un resursa saglabāšanu un racionālu izmantošanu, atbilstošu makšķerēšanas noteikumiem.

Situācijas apraksts: Rundāles novada teritorijā plūst Latvijas otra lielākā upe - Lielupe, kas ir ļoti iecienīta makšķernieku vidu. Lielupe visā garumā ir labi pieejama, to ieskauj plašs piebraucamo ceļu tīkls. Iedzīvotāju blīvums teritorijā, sekojoši makšķernieku skaits, ņemot vērā Rīgas tuvumu, ir liels. Tāpēc makšķerēšanas slodze uz Lielupi ir ievērojama. Viena no makšķernieku kārotākajām zivīm gan ziemā, gan vasarā, bet sevišķi rudenī, neapšaubāmi ir līdaka. Līdaku resursi lielās makšķernieku slodzes dēļ ir ievērojami mazinājušies. Pastāv bažas, ka ir izjaukts ekoloģiskais līdzsvars starp barības ķēdē saistītiem plēsējiem, ko Lielupes augštecē pārstāv līdakas un to barības objektu – baltajām zivīm, galvenokārt raudām, pličiem, ruduļiem un vīķēm. No makšķernieku puses interese par pēdējām nav liela un tās ir ļoti savairojušās. Domājams, ka ūdensteces eitrofikācijas problēmas arī sekmē šī līdaku barības resursa pieaugumu. Tas izpaužas ar skaita pieaugumu, bet izmēru samazinājumu, kas raksturīgs ūdensobjektiem, kur trūkst plēsīgo zivju. Būtiski, ka Lielupes augštece, ar vairāku desmitu km garu upju - Īslīces, Svitenes, Plānītes un citu upju lejtecēm un ietekām Lielupē, veido blīvu upju tīklu. Tāpēc līdaku pavairošana Lielupes augštecē mazinās ekoloģiskā līdzsvara problēmas arī šajās ūdenstecēs.

Līdaku skaita samazinājums atsaucās uz makšķernieku lomiem, kas kļūst gadu no gada arvien pieticīgāki. Ļoti reti kad iespējams izmakšķerēt makšķerēšanas noteikumos atļauto zivju skaitu. Lomā prevalē galvenokārt eksemplāri, kas tikko pārsniedz atļauto lielumu 50 cm. Tas arī raksturo līdaku resursa nepietiekamību.

Rundāles novada teritorijā iekļaujas arī dabas parks “Bauska”, kura aizsardzības un apsaimniekošanas pasākumos viena no prioritātēm ir zivju resursu pavairošana.

Lielupes augšteces apsaimniekošanā Rundāles novadā deleģēta Bauskas mednieku makšķernieku biedrība (BMMB). Iepriekšējā gadā Rundāles novada projekta ietvaros būtiski palielināts biedrības materiāli tehniskais nodrošinājums zivju resursu aizsardzībai, kas tiks likts lietā arī izlaisto līdaku sargāšanai no malu zvejniecības. 

Projekta vadītāja: Ludmila Knoka, mob.tālr. 29343312.

Projekta aktualitātes:

 

 

 

 

Atgriezties atpakaļ
Lapa atjaunota: 22.03.2018. 16:25
Eiropas Gada pašvaldība
Notikumu kalendārs

Lapā tiek izmantotas sīkdatnes, lai mēs varētu jums piedāvāt labāku saturu. Izmantojot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Labi Uzzināt vairāk