Iedzīvotājus informē par kapsētu digitalizēšanu

12.maijā Rundāles Multifunkcionālajā centrā, Svitenes tautas namā un Viesturu pagasta nodaļā norisinājās informatīvā kampaņa iedzīvotājiem. Organizējot pasākumus vēlējāmies vienkāršā veidā izskaidrot, kas ir kapsētu digitalizācija un kas mainījies datu uzturēšanā pirms un pēc digitalizēšanas procesa uzsākšanas.

10 kapsētu digitalizēšana Rundāles apvienības pārvaldes teritorijā tika īstenota projekta: LLI-437 “Kapsētu  administratīvo pakalpojumu efektivitātes un pieejamības uzlabošana Latvijas un Lietuvas pārrobežu reģionos” ietvaros. Digitalizācijas rezultātā ir radīta elektroniskā datu bāze, kas nozīmē, ka sistēmā savadīti visi apzinātie dati no kapu grāmatām un miršanas apliecībām. Radītas kapsētu shēmas un ikvienam interesentam, neizejot no mājas, ir iespēja kapsētu izstaigāt virtuāli – datorā. Katra kapu kopiņa ir pieejama apskatei  un iedzīvotāji var atrast savus mirušos tuviniekus datorā, planšetē vai telefonā, ierakstot sistēmas: www.cemety.lv mājas lapā interesējošo vārdu un uzvārdu. Savukārt atrodoties kapsētā, izmantojot Google maps vai Waze aplikācijas, uzklikšķinot uz sameklētajiem datiem,  ir iespēja nokļūt tieši pie interesējošās kapa vietas.
Informācija izstrādātajās karšu shēmās ir norādīta uz konkrētu laiku, kas fiksēts pēc apsekošanas dabā līdz 2021.gada martam. Atkarībā no finansiālajām iespējām, kartes uz informatīvajiem dēļiem pie kapsētām varētu tikt aktualizētas reizi 2 vai 3 gados.
 
Pasākumos piedalījās arī uzņēmuma SIA Cemety pārstāvis Miks Blate, kurš sniedza atbildes uz interesējošiem jautājumiem saistībā ar digitalizācijas procesu un dalījās pieredzē, informējot par www.cemety.lv sistēmas iespējām un iedzīvotāju ieguvumiem.
SIA “Cemety” ir uzņēmums, kas nodarbojas ar kapsētu digitalizācijas un informācijas uzturēšanas sistēmas izstrādi un apkalpošanu. Dotajā brīdī Latvijā mājas lapā www.cemety.lv atrodama informācija par 479 digitalizētām kapsētām. Uzņēmums patstāvīgi meklē iespējas darboties arī valstīs ārpus Latvijas. Kapsētu digitalizēšana tiek īstenota arī Lietuvā un ir uzsākti darbi arī Anglijā. Īsi pirms kara darbības sākšanās, tika sakārtota arī elektroniskā datu bāze dažām kapsētām Ukrainā. Dotajā brīdī plānotie darbi netiek īstenoti.
Miks Blate atzina, ka vietne www.cemety.lv radīta, pēc drauga aicinājuma izveidot tādu sistēmu, kas būtu ērta un vienkārša, mirušo cilvēku uzskaitīšanai, jo iepriekš nācies saskarties ar to, ka kādas kapsētas pārzinis meklējis apbedījumu biezā kapu grāmatā un informācijas atrašana prasījusi daudz laika. Tā nu sadarbībā ar pašvaldībām un kapsētu apsaimniekošanas speciālistiem tika izveidota sistēma: www.cemety.lv.
Aicinām iedzīvotājus izmēģināt atrast apbedīto tuvinieku kādā no digitalizētām kapsētām, jo tas ir ērti jebkura vecuma cilvēkam, kuram ir vismaz minimālas prasmes lietot datoru. Ikvienam ir iespējams atrast interesējošās kapu kopiņas un tuviniekus, kuru apbedījuma vieta iepriekš nebija zināma.
Projekta laikā tika apmācīti vietējie pagastu pārvaldes vadītāji un kapu pārziņi, lai katrā pagastā būtu cilvēks, kurš var papildināt un precizēt datus sistēmā. Tādēļ, ja vēlaties nomainīt ievietoto fotogrāfiju vai arī sistēmā redzama kāda neatpazīstama kapa vieta un Jums ir zināms, kas šeit atdusas, lūdzam papildināt informāciju mājas lapā www.cemety.lv, sazinoties ar kapsētas pārzini, vai arī zvanot uz pagasta pārvaldi.

Kontakti datu papildināšanai un saziņai:
  • Sarkaņu, Rimdžūnu, Vidukļu un Bērsteles baznīcas kapsētām, zvanot pa tālr.26244112,
  • Sudmalu, Cērņu kapsētas, tālr. 28763708
  • Beķeru, Cielavu kapsētas, tālr. 63962126 (viesturi@rundale.lv)
  • Važītes, Priedītes kapsētas, tālr. 63962298 (parvalde@rundale.lv).
 
Kapsētu digitalizēšanas process ļauj saglabāt vērtīgu informāciju par mūsu senčiem un dzimtas ciltskokiem, veicot elektronisku datu pārnesi un nodrošinot informācijas nodošanu nākamajām paaudzēm.
Projekta partneri Biržu rajona pašvaldība (LT), Iecavas, Rundāles un Neretas pašvaldības (LV). Pēc teritoriālās reformas Iecavas un Rundāles pašvaldības ir apvienotas kā viens partneris- Bauskas novada pašvaldība, savukārt Neretas pašvaldība kā Aizkraukles novada pašvaldība.
Projekta kopējais finansējums ir 485 054,92 EUR, tajā skaitā ERAF finansējums - 412 296,66 EUR.
Par šeit publicēto informāciju pilnībā atbild Bauskas novada pašvaldība,tā nekādos apstākļos nav uzskatāma par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.
 

 

 

Atgriezties atpakaļ
Lapa atjaunota: 01.06.2022. 15:40
Eiropas Gada pašvaldība
Notikumu kalendārs

Lapā tiek izmantotas sīkdatnes, lai mēs varētu jums piedāvāt labāku saturu. Izmantojot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Labi Uzzināt vairāk