Apskatāmas apvienības V.I.V.A. gleznas un podnieku darbnīcas “Malny vylky” darinājumi izstādē“Braucot pēc saullēkta”

No 2020. gada 13. novembra līdz 2020. gada 6.decembrim Rundāles multifunkcionālā centra Kultūras zālē būs apskatāma gleznotāju apvienības V.I.V.A. dalībnieču - Vēsmas Ušpeles, Ilzes Griezānes, Vijas Stupānes un Agras Ritiņas gleznas, kā arī Rēzeknes novada podnieku darbnīcas “Malny vylky” darinājumi.

Apvienībā “V.I.V.A.” kopš 2006. gada darbojas četras Latgales gleznotājas – Vēsma Ušpele, Ilze Griezāne, Vija Stupāne un Agra Ritiņa. Nosaukums veidots no viņu vārdu pirmajiem burtiem, taču tulkojumā no latīņu valodas tas nozīmē “Lai dzīvo!”, kas lieliski raksturo radošā kvarteta mākslinieciskās darbības rezultātu. Gleznotāju radošā sadarbība aizsākās 2006. gadā, tiekoties kopīgā plenērā podnieku darbnīcā Kaunatas pagasta “Akminīšos”. Kopš tā laika Vēsma, Ilze, Vija un Agra ir piedalījušās daudzās izstādēs un plenēros gan Latvijā, gan ārpus tās, nesot vēstījumu par Latgales burvību, atvērtību un radošo garu. Gleznotāju mērķis ir atklāt Latvijas ainavas daudzveidību, aktualizēt un popularizēt Latvijas ainavas glezniecības tradīcijas, ko veiksmīgi īsteno apvienība “V.I.V.A”. Uz šo brīdi var runāt par vairākiem desmitiem radošu aktivitāšu, kas notikušas šo gadu laikā. Gleznotāju apvienībai ir bijušas vairāk kā 30 izstādes Latvijā un ārzemēs. Katru gadu apvienības gleznotāju darbus var skatīt Latgales reģiona mākslinieku izstādēs Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē un Marka Rotko Mākslas centrā Daugavpilī, Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā Sv. Pētera baznīcā Rīgā darbu izstādēs un citās gleznotāju kopīgajās izstādēs Latvijā . Tikpat aktīvi notiek dalība plenēros, katru gadu piedaloties 3-4 plenēros Latvijā un ārzemēs. Gleznotājas ir pārstāvējušas Latgali plenēros Latvijā, Lietuvā, Somijā, Portugālē un Turcijā.

Savukārt Rēzeknes novadā, Maltas pagastā bāzētā podnieku darbnīca “Malny vylky” darbojas podnieks - Aivars Ušpelis ar dzīvesbiedri gleznotāju Vēsmu Ušpeli, gleznotāju apvienības V.I.V.A. dalībnieci. Aivars un Vēsma ir kolorīti mākslinieki, kas savā starpā atraduši veiksmīgu sadarbības modeli - Vēsma palīdz Aivaram veidot podus, apstrādā tos, bet Aivars arī uzglezno kādu mazu darbiņu ar kontūrkrāsām. Aivars Ušpelis savā darbībā lielu uzmanību pievērš tradicionālo māla apstrādes paņēmienu pētīšanai un saglabāšanai, izmanto cilvēkam un videi nekaitīgu tehnoloģiju un cenšas celt amatniecības prestižu. Aivara keramikas principi balstīti uz atziņām, ka amatniekam jāmācās no materiāla, ka par tradicionālu podniecības izstrādājumu var dēvēt tikai to, kura izgatavošanā saglabāta senā tehnoloģija, kur augstas meistarības pamatā ir gudra atturība, vienkāršs skaistums un praktiskums. Pēdējo gadu laikā sevišķi aktīvi tiek popularizēta svēpētā, jeb tā sauktā dūmotā, arī melnā keramika, tādā veidā paplašinot priekšstatus par Latgales keramiku un keramiku vispār, kas bieži vien aprobežojas ar zināšanām par glazētajiem izstrādājumiem.